Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Turowie

 

Nawigacja

 • 23.02.2015

  Dnia 19.02.2015 r. w hali sportowej w Sianowie  odbyły się Rejonowe Drużynowe Mistrzostwa  w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców szkół  z terenu Rejonu „A” Koszalin.

  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Stawowczyk Szymon i  Kowalski Michał.

  Po zaciętej walce przestrzegając zasad sportowego współzawodnictwa Szymon Stawowczyk i Kowalski Michał zajęli V miejsce w Rejonie Koszalin. Serdecznie dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły, życząc dalszych sukcesów sportowych.

                                                                                       Leszek Turkowski

 • WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE!
  20.02.2015

  14 lutego  to dzień Świętego Walentego, obchodzony jest jako Dzień Zakochanych.Także w tym roku to święto było obchodzone w naszej szkole . Panował miły nastrój, każdy chodził uśmiechnięty. Od paru lat w tym dniu wykonujemy piękne kartki walentynkowe, oraz od rana działa poczta walentynkowa. Tego dnia  możemy wysłać upominek lub kartkę z życzeniami do wybranych przez siebie osób ze szkoły. Warunek jest jeden-Życzenia mają być miłe i estetycznie wykonane. Kartek do poczty walentynkowej wpłynęło mnóstwo, listonosz  miał sporo pracy.  Podczas apelu kilka uczennic deklamowało wiersze o miłości i przyjaźni, a wszyscy zostali poczęstowani słodkim lizakiem w kształcie serduszka i ciastkami. Wielu z nas w tym dniu zdobyło się na choćby drobny gest, aby osoba, do której czujemy sympatię, zrozumiała, ile dla nas znaczy.

 • ZAWSZE NIECH BĘDZIE BABCIA, ZAWSZE NIECH BĘDZIE DZIADEK!
  16.02.2015

  Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. W Szkole Podstawowej w Turowie zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. 
  Dnia 13 02.2015r. o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej w Turowie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Wiesława Pakulniewicz, która serdecznie przywitała przybyłych gości a szczególnie Panią Edytę Wielebę-Matyśniak zastępcę Wójta Gminy Szczecinek .Występy rozpoczęły najmłodsze wnuczęta  z oddziału przedszkolnego, które przepięknym wierszem oraz tańcem wprowadzili wszystkich w odświętny nastrój. Kochani dziadkowie mogli poczuć się przez chwilę, jakby byli w Filharmonii a to wszystko za sprawą uczniów klasy I, którzy zagrali znane melodie na tubach, dzwoneczkach i harmonii. Talentem wokalnym popisał się uczeń kl. IV Filip Brajer śpiewając solo piosenkę dla zaproszonych gości. Talentem recytatorskim popisało się również wielu uczniów, recytując pięknie  wiersze o tym jak kochani są dziadkowie, jak się o nich troszczą i jak bardzo są potrzebni swoim wnukom w codziennym życiu. Szczególnym punktem programu był taniec uczniów klasy II I III ,,Kalinka’’. Uroczystość ta miała magiczną moc, gdyż przygotowana została przez wszystkich uczniów szkoły, przy współpracy wszystkich nauczycieli oraz pracowników szkoły. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Program artystyczny, który zaprezentowali uczniowie zapewnił przybyłych gości o tym, że ich wnuczęta nie tylko osiągają wspaniałe wyniki w nauce, ale również posiadają zdolności muzyczne, aktorskie oraz taneczne. Gorące słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. 

 • 12.02.2015

  W dniu 10.02. 2014 r. w hali sportowej  Szkoły Podstawowej Nr 4 w Szczecinku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Szczecinek w Mini Koszykówce dziewcząt „Energa Basket Cup”. W mistrzostwach wzięły udział szkoły podstawowe z terenu Powiatu Szczecinek. Po zaciętej walce, z zachowaniem zasad sportowego współzawodnictwa reprezentantki naszej szkoły zajęły II miejsce.

   Naszą szkołę reprezentowały:

  DZIWOTA KATARZYNA,  JURAK -  OKOŃ  JOANNA,  KOPCZYŃSKA  DARIA,  MICHALAK WERONIKA, RAK NATALIA, SOBOLCZYK  JULIA, SOBOLCZYK  MARTYNA, TIEDE NARINA, TOMASZEWSKA ELIZA, WILIŃSKA PATRYCJA, WIT ANNA, ZELMANOWSKA ALICJA ZALEJASZ WIKTORIA       

  Gratulując dziewczętom, dziękujemy za zaangażowanie i sportową postawę w reprezentowaniu naszej szkoły, jednocześnie życząc dalszych sukcesów sportowych.

                                                                                                                                                        Leszek Turkowski 

 • 11.02.2015

  Dnia 05.02.2015 r. w  hali sportowej Szkoły Podstawowej  Nr 4 w Szczecinku odbyły się Mistrzostwa  Powiatu Szczecinek w  Mini Piłce Ręcznej dziewcząt.  W mistrzostwach brały udział reprezentacje szkół podstawowych z terenu Powiatu Szczecinek.

  Naszą szkołę reprezentowały:

   DZIWOTA KATARZYNA,  JURAK -  OKOŃ  JOANNA,  KOPCZYŃSKA DARIA,  KOWALSKA KINGA,  MICHALAK WERONIKA, RAK NATALIA,  SOBOLCZYK JULIA, SOBOLCZYK MARTYNA, TIEDE NARINA, TOMASZEWSKA ELIZA, WILIŃSKA PATRYCJA,  WIT ANNA,  ZALEJASZ WIKTORIA,  ZELMANOWSKA ALICJA        

  Po zaciętej walce w systemie „każdy z każdym”,  przestrzegając zasad sportowego współzawodnictwa, reprezentantki naszej szkoły zajęły III miejsce.

  Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły, życząc dalszych sukcesów sportowych.

                                                                                                                                                         Leszek Turkowski

 • AKCJA DOKARMIANIA PTAKÓW W NASZEJ SZKOLE ROZPOCZĘTA!!!!!!!!!!!
  04.02.2015

  Za oknem zima i w końcu upragniony śnieg. Chyba już czas pomyśleć o przyzwyczajeniu ptaków do odwiedzania naszych karmników. Ptasią stołówkę, która znajduje się u nas przed szkołą uroczyście otworzyliśmy 04 II 2015r, zawieszając nowe karmniki gdzie znajduje się szpaler starych lip i klonów. Przypominamy, że ,,ZIMOWA STOŁÓWKA DLA PTAKÓW’’ została założona w zeszłym roku przy współudziale uczniów klasy II, III oraz zaangażowania i pomocy Pana leśniczego Dariusza Powęzka z Nadleśnictwa Czarnobór. Przy zawieszaniu karmników pomagał nam Pan Stanisław Zagrodnik– konserwator szkolny, który chętnie naprawia karmniki i obserwuje ptaki odwiedzające naszą stołówkę. Na lipach i klonach chętnie przesiadują sikorki modre, sikorki bogatki, trznadle, wróble, sierpówki, dzwońce. Obok rosną świerki, które odwiedzają dzięcioły. Uzupełniliśmy pokarm dla ptaków, dosypując ziarna do pustych karmników. Na gałęziach drzew zawiesiliśmy zimowe kule, które są smakołykiem naszych małych przyjaciół, gdyż jest to połączenie tłuszczu, nasion i orzechów. Kule znajdują się w siateczce, która umożliwia łatwy dostęp do pożywienia i zapobiega jej rozpadaniu, Na gałęziach drzew  zawiesiliśmy  również słoninkę dla sikorek przyniesioną z domu a do karmników wsypaliśmy ziarna zbóż. Dokarmianie ptaków jest nie  tylko naszym obowiązkiem, ale również dostarcza nam wielu wrażeń estetycznych. Możemy z  bliska obserwować ich różnokolorowe ubarwienie, sposób zachowania, zwyczaje. Jesteśmy pewni, że nasi ,,stołownicy’’ na  wiosnę odwdzięczą się pięknym śpiewem. Dlatego zwracamy się z apelem i prośbą  do wszystkich ,,DOKARMIAJCIE PTAKI JUŻ DZIŚ !!!’’

                                                         Wychowawczyni klasy II mgr Beata Kaszuba,                                                                                                                                                                                 wychowawczyni klasy III mgr Teresa Salamon.

                                                                                                                                                

 • INFORMACJA DLA RODZICÓW
  30.01.2015

  W miesiącu lutym sekretariat szkoły czynny w dniach:
  I tydzień   04.02 (środa), 06.02 (piątek)
  II tydzień   09.02 (poniedziałek), 11.02 (środa), 13.02 (piątek)
  III tydzień 18.02 (środa), 20.02 (piątek)
  IV tydzień  23.02 (poniedziałek), 25.02 (środa), 27.02 (piątek)

   

 • PRZYPOMINAMY O ZMIANIE DOWOZU DZIECI OD 02.02.2015r.
  26.01.2015

  WILCZE LASKI 7.50

  SITNO 7.35

  MIĘKOWO 7.05

  DZIKI 6.45

  SZCZECINEK 7.10

  DĘBOWO 7.20

  MOSINA 7.25

  JELENINO 7.40

 • W KARNAWALE CZAS NA BALE...
  19.01.2015

  Karnawał, czas zimowych balów i maskarad zawitał również do dzieci z naszej szkoły. W piątkowy poranek, 16 stycznia Samorząd Uczniowski zorganizował bal przebierańców  dla uczniów kl. 0-VI. Tego dnia nasza szkoła zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, księżniczek, kowboi i rycerzy. Jak na prawdziwy bal przystało mieliśmy również wodzireja, który zabrał nas w muzyczną podróż. Podczas balu rodzice uczestniczący we wspólnej zabawie nagrodzili najciekawsze stroje karnawałowe. Największą niespodzianką dla wszystkich uczniów było otrzymanie paczek mikołajkowych zorganizowanych przez Radę Rodziców a sfinansowanych przez następujące osoby:

   

  1. Koło Łowieckie PZŁ  „Ostoja”
  2. Bakuła Jan
  3. Dacio Daniel
  4. Kuc Jan
  5. Mincewicz Marcin
  6. Nowacki Tomasz
  7. Protas Małgorzata
  8. Skałecki Jan
  9. Świrski Jan
  10. Zagrodnik Stanisław

  Wszystkim sponsorom, Radzie Rodziców i nauczycielom bardzo dziękujemy za pomoc przy organizacji zabawy.

                                                 Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:  B. Steffen, M. Stefaniak

 • SPOTKANIE Z PAŃSTWOWĄ STRAŻĄ POŻARNĄ W SZCZECINKU DOTYCZĄCE BEZPIECZNYCH FERII ZIMOWYCH
  14.01.2015

  W dniu 14 stycznia 2015 roku odbyło się spotkanie klas I-III i IV-VI oraz oddziału  przedszkolnego ze strażakami  z Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku. Tematem spotkania było przestawienie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci  z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych. Strażacy utrwalili z dziećmi numery telefonów służb ratunkowych oraz zaapelowali o rozwagę w trakcie zabaw na śniegu i lodzie. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wóz strażacki, którym przyjechali strażacy. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, strażacy. Każde dziecko mogło obejrzeć go z zewnątrz, a także posiedzieć w środku. Uczniowie wykazali ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę dotyczącą wielozadaniowej, odpowiedzialnej i pożytecznej pracy strażaka.

 • TABLICA INTERAKTYWNA W NASZYM PRZEDSZKOLU
  09.01.2015

  Temat zajęć: „ Zabawy muzyczno- ruchowe  sprzyjające pozytywnym relacjom w grupie z wykorzystaniem tablicy interaktywnej”

  Dnia 09.01. 2015r. odbyły się w przedszkolu zajęcia muzyczne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej dla dzieci 5 i 6- letnich. Celem zajęć było rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki według własnego pomysłu. Dzieci uczestniczyły w zabawach muzyczno- ruchowych. Słuchały i oglądały prezentacje do poznanych piosenek, tańcząc wyrażały muzykę ruchem według własnego pomysłu. Korzystanie z tablicy dzieci traktują jako wspaniałą zabawę.

 • PRACUJEMY Z TABLICĄ INTERAKTYWNĄ W PRZEDSZKOLU
  09.01.2015

  Temat zajęć: „ Zabawy matematyczne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej”

  Dnia 08.01.2015r. odbyły się w przedszkolu zajęcia matematyczne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej dla grupy 5 i 6-latków. Celem zajęć było kształtowanie umiejętności liczenia w zakresie 6, dostrzeganie i rytmiczne wskazywanie kolejnych elementów w szeregach, porównywanie kształtów, wielkości i kolorów przedmiotów, rozwijanie logicznego myślenia. Dzieci chętnie wykonywały zadania na tablicy interaktywnej. Odpowiadały na pytania, ćwiczyły pojęcia matematyczne, wykonywały ćwiczenia i zagadki umysłowe. Dzięki funkcjom tablicy dzieci mogły przenosić elementy obrazu poprzez dotknięcie tablicy elektronicznym pisakiem bądź usuwać za pomocą elektronicznej gumki. Tablica angażowała i motywowała maluchy do działania.

 • ZAJĘCIA Z TABLICĄ INTERAKTYWNĄ W PRZEDSZKOLU
  06.01.2015

  Temat zajęć „ Codzienne zabawy z tablicą interaktywną”

  Dnia 05.01.2015r. odbyły się w przedszkolu zajęcia plastyczne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Celem zajęć było rozwijanie wrażliwości plastycznej i inwencji twórczej, doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie. Rysowanie i malowanie to ulubione dziecięce zajęcia. Dzieci chętnie rysowały po śladzie, wypełniały kontury wybranym kolorem. Wykonały wspólną pracę plastyczną przedstawiającą wybraną porę roku. Maluchy bawiąc się utrwalały znajomość pór roku, uczyły się współdziałania w zespole.

 • JASEŁKA W NASZEJ SZKOLE
  29.12.2014

  Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku: 17 grudnia 2014 r. o godzinie 17.00 w holu naszej szkoły  zebrali się nauczyciele, uczniowie  i ich rodzice. Wieczór i piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołka przeplatana była kolędami i pastorałkami wykonanymi przez uczniów naszej szkoły wspólnie ze zgromadzonymi gośćmi. Następnie uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście udali się na przygotowany przez Radę Rodziców poczęstunek oraz kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów i ich rodziców.

                                                                                                              M.Stefaniak

 • 19.12.2014

  Dnia 18.12.2014 r. w  sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Gwdzie Wielkiej odbyły się Mistrzostwa  Gminy Szczecinek w  Mini Piłce Ręcznej chłopców. W mistrzostwach brały udział reprezentacje szkół podstawowych z Gwdy Wielkiej, Parsęcka, Sporego, Turowa, Wierzchowa, Żółtnicy.

  Naszą szkołę reprezentowali:.

  Stępień Michał, Sokołowski Alan, Stawowczyk Szymon, Wyszomirski Mikołaj,  Lech Rafał,  Mastyła Kamil, Kołodziejczak Maciej, Wiśniewski Stefan.

  Po zaciętej walce w finale z SP Żółtnica,  przestrzegając zasad sportowego współzawodnictwa, uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce.

  Do najlepiej grających zawodników podczas Mistrzostw Gminy Szczecinek w Mini Piłce Ręcznej zostali wyróżnieni : wśród dziewcząt za najlepszą zawodniczkę turnieju uznano Darię Kopczyńską a za najlepszego bramkarza turnieju wśród chłopców wybrano Szymona Stawowczyka.

  Serdecznie dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły, życząc dalszych sukcesów sportowych.       

                                                                                                                                                              Leszek Turkowski

 • 14.12.2014

  Dnia 13.12.2014 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Gwdzie Wielkiej odbyły się Mistrzostwa  Gminy Szczecinek w  Mini Piłce Ręcznej dziewcząt.  W mistrzostwach brały udział reprezentacje szkół podstawowych z: Gwdy Wielkiej, Parsęcka, Sporego, Turowa, Żółtnicy.

  Naszą szkołę reprezentowały:  

  Dziwota Katarzyna,  Kopczyńska Daria,  Rak Natalia, Sobolczyk Julia,  Sobolczyk Martyna, Tomaszewska Eliza, Zalejasz Wiktoria, Zelmanowska Alicja.

  Po zaciętej walce w systemie „każdy z każdym”,  przestrzegając zasad sportowego współzawodnictwa, reprezentantki naszej szkoły zajęły I miejsce zdobywając tytuł Mistrzowski i tym samym awansując do dalszych rozgrywek w Mistrzostwach Powiatu .

  Serdecznie dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły, życząc dalszych sukcesów sportowych.

                                                         Leszek Turkowski

 • 14.12.2014

  Dnia 12.12.2014 r. w hali sportowej w Turowie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Szczecinek w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych z terenu Powiatu Szczecinek.

  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Stawowczyk Szymon i  Norbert Lange

   Po zaciętej walce przestrzegając zasad sportowego współzawodnictwa Szymon Stawowczyk i Norbert Lange wywalczyli I miejsce w powiecie szczecineckim, tym samym awansując do rozgrywek regionalnych. Serdecznie dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły, życząc dalszych sukcesów sportowych.

                                                   Leszek Turkowski

 • Dnia 29.11.2014 r. w Parsęcku odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Gminy Szczecinek w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych z terenu Gminy Szczecinek.

  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

  I Zespół w składzie:

  Stawowczyk Szymon i Norbert Lange

  II Zespół w składzie:

  Sokołowski Allan i Waszczuk Kacper

  Po zaciętej walce przestrzegając zasad sportowego współzawodnictwa Szymon Stawowczyk i Norbert Lange wywalczyli I miejsce, tym samym awansując do rozgrywek powiatowych. Allan Sokołowski i Kacper Waszczuk po zaciętych i wyrównanych pojedynkach setowych zajęli VI miejsce. Serdecznie dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły życząc dalszych sukcesów sportowych.

  Mistrzostwa Powiatu z udziałem naszych reprezentantów odbędą się w hali sportowej w Turowie dnia 12.12.2014 r. o godz. 9:15,  na które serdecznie wszystkich  zapraszamy.

                                                                                                                           Leszek Turkowski

 • SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
  07.12.2014

  Dzień MIKOŁAJEK
  To nie dzień bajek,
  Tu wszystko stać prawdziwe się może,
  Więc jeśli wierzysz w świętego Mikołaja
  Możesz być pewny - on Ci pomoże!

   

  Od kilku dni uczniowie naszej szkoły czekali na 5 grudnia. Rozmawiali o tym, że tego dnia może przybyć do szkoły św. Mikołaj .Już od samego rana   nasłuchiwali, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. I stało się! Pomimo braku białego puchu,  przybył  Św. Mikołaj. Dzieci z naszej szkoły wcześniej przygotowały listy do św. Mikołaja, które zostały odczytane przez uczennicę klasy III-Julię Rój oraz ucznia klasy II-Michała Grzystka. Wzruszony Mikołaj obiecał uczniom, że spełni ich prośby, natomiast uczniowie obiecali Mikołajowi, ze będą grzeczni, ze nawzajem będą się o siebie troszczyć i sobie pomagać. Następnie dzieci poprosiły Mikołaja o wspólną zabawę. Zaczęły się wspaniałe tańce przy dźwiękach muzyki. Po zabawie dzieci rozeszły się do swoich klas, gdzie cierpliwie czekały na rozdanie przez Mikołaja prezentów oraz wspólne zdjęcie. Kiedy nadeszła chwila rozstania,  pożegnaniom nie było końca. Święty Mikołaj obiecał, że odwiedzi naszą szkołę za rok.

 • FABRYKA BOMBEK CHOINKOWYCH,,TESTPOL''
  01.12.2014

  1 grudnia uczniowie klas I-III wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Fabryki Bombek Choinkowych ,,Testpol’’ w Polanowie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek.  
  Jednym z etapów zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym, rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W „lakierni” podpatrywaliśmy jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale „dekoracja” przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe na kilku wystawach. Były to ręczne arcydzieła! Następnie zaproponowano nam warsztaty plastyczne, dzięki którym mogliśmy własnoręcznie, według własnego pomysłu ozdobić bombkę choinkową. 
  Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem, które wcześniej sami ozdabiali.

                                                                                                        mgr Teresa Salamon

strona: